Sort by

Dale has logged 39 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hunting Party

The Hunting Party

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Prince of Persia: The Sands of Time

Prince of Persia: The Sands of Time

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Dark of the Sun

Dark of the Sun

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shalako

Shalako

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Compañeros

Compañeros

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Silver Streak

Silver Streak

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Troop Zero

Troop Zero

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Slender Thread

The Slender Thread

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mackenna's Gold

Mackenna's Gold

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Return of the King

The Return of the King

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Orlando

Orlando

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Five Venoms

The Five Venoms

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
$

$

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Timeline

Timeline

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Soul Brothers of Kung Fu

Soul Brothers of Kung Fu

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The One-Armed Swordsman

The One-Armed Swordsman

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Great Outdoors

The Great Outdoors

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry