dallas has logged 142 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
District 9

District 9

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Edit this entry  
16
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Sinister

Sinister

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
The Song Remains the Same

The Song Remains the Same

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Parks and Recreation Special

A Parks and Recreation Special

2020
×
Edit this entry  
30
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
30
High Noon

High Noon

1952
×
★★★
Edit this entry  
28
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Up in Smoke

Up in Smoke

1978
×
★★★★
Edit this entry  
26
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry