Henry has logged 42 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Tag

Tag

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Satan

American Satan

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Up

Up

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Storks

Storks

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Walking Tall

Walking Tall

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Intern

The Intern

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Super Troopers 2

Super Troopers 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Speedy

Speedy

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Defiant Ones

The Defiant Ones

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
7 Days in Entebbe

7 Days in Entebbe

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
No Way Out

No Way Out

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cars

Cars

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Miles

Miles

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
History of the World: Part I

History of the World: Part I

1981
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Bolt

Bolt

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry