• The Story of Looking

  • The Return: Life After ISIS

    ★★★★

  • The First 54 Years: An Abbreviated Manual for Military Occupation

    ★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • Dear Elnaz

  • Mank

    ★★★½

  • The Unknown

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★½

  • The Filmmaker's House

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • My Dear Spies

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★

  • In My Room

  • Final Account

  • Our Father

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Tenet

  • Strasbourg 1518

  • The Kiosk

  • Stray

    ★★★★

  • This Means More

  • Shiva Baby

    ★★★★★

  • Undine

    ★★★★★

  • Swimming Out Till the Sea Turns Blue

  • Judy Versus Capitalism

  • Wake Up

  • Felicità

    ★★★★

  • Away

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Bombshell

    ★★★

  • Little Women

  • 1917

    ★★★★

  • Dark Waters

  • Playback

  • The Fall

    ★★★★

  • The Street

    ★★★★½

  • County Lines

    ★★★★

  • Eternal Beauty

  • Automatic

    ★★★★

  • The Atomic Adventure

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Lynn + Lucy

    ★★★★

  • How to Build a Girl

  • Sound of Metal

    ★★★

  • Rocks

    ★★★★

  • Martin Eden

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • GUO4

    ½

  • Marriage Story

  • The Lion King

  • The Painted Bird

    ★★★★

  • Dutch Angle: Chas Gerretsen & Apocalypse Now

    ★★★★

  • Toy Story 4

  • Due West

    ★★★

  • My Father, the Spy

  • It Must Be Heaven

    ★★★★

  • Parasite

  • Olla

    ★★★★

  • The Bare Necessity

    ★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Wild Goose Lake

    ★★★½

  • First Love

  • The Staggering Girl

  • Zombi Child

    ★★★

  • Sorry We Missed You

    ★★★★

  • Beanpole

    ★★★★

  • Bacurau

    ★★★★

  • Aladdin

  • Yesterday

    ★★½

  • Making Waves : The Art of Cinematic Sound

    ★★★★