Sort by

David has logged 181 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Girl on the Bridge

The Girl on the Bridge

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Nativity!

Nativity!

2009
×
Edit this entry  
21
The Look of Love

The Look of Love

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Love the Beast

Love the Beast

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Broken

Broken

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Edit this entry  
07
Network

Network

1976
×
★★★½
Edit this entry  
07
Electra Glide in Blue

Electra Glide in Blue

1973
×
★★★★
Edit this entry  
05
What Richard Did

What Richard Did

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
Fast Film

Fast Film

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Archipelago

Archipelago

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Thor

Thor

2011
×
★★½
Edit this entry  
30
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Solaris

Solaris

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Funny Ha Ha

Funny Ha Ha

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Junebug

Junebug

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Chopper

Chopper

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Man on a Ledge

Man on a Ledge

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★
Edit this entry  
12
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
La vie de Jésus

La vie de Jésus

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Paperboy

The Paperboy

2012
×
★★★
Edit this entry