Sort by

xio has logged 149 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
06
Advantageous

Advantageous

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Ip Man 2

Ip Man 2

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
OtherLife

OtherLife

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
The Notebook

The Notebook

2004
×
Edit this entry  
14
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry