Sort by

Damian12 has logged 159 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★
Edit this entry  
15
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
01
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Men of the Fighting Lady

Men of the Fighting Lady

1954
×
★★★
Edit this entry  
23
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Edit this entry  
23
Assignment to Kill

Assignment to Kill

1968
×
★★½
Edit this entry  
13
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
13
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
Edit this entry  
10
The Plumber

The Plumber

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Looper

Looper

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Saturation

Saturation

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
All-American Trash

All-American Trash

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
14
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
13
Billy Star

Billy Star

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Boys

Boys

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry