Damian has logged 289 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Love

Love

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
Edit this entry  
19
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★
Edit this entry  
10
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★
Edit this entry  
07
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★½
Edit this entry  
06
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★½
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★½
Edit this entry  
25
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Edit this entry  
23
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★½
Edit this entry  
20
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Edit this entry  
09
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
06
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry