Damian has logged 30 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
21
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★½
Edit this entry  
19
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★½
Edit this entry  
16
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★½
Edit this entry  
14
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★½
Edit this entry  
09
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Edit this entry  
04
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Edit this entry