damn_fine_films has logged 215 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Billy Elliot: The Musical

Billy Elliot: The Musical

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Oh Wonder: Ultralife

Oh Wonder: Ultralife

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Butler

The Butler

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Nativity 2: Danger in the Manger!

Nativity 2: Danger in the Manger!

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dune

Dune

1984
×
½
Read the review Edit this entry  
01
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Weeknd: After Hours

The Weeknd: After Hours

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jason X

Jason X

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rocky V

Rocky V

1990
×
Edit this entry