Sam has logged 81 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Unsettling Scenes

Unsettling Scenes

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Rhapsody in August

Rhapsody in August

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Iron Monkey

Iron Monkey

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cuties

Cuties

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hatchet for the Honeymoon

Hatchet for the Honeymoon

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Long Hair of Death

The Long Hair of Death

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★½
Edit this entry  
13
Tokyo-Ga

Tokyo-Ga

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dragon and the Tiger Kids

The Dragon and the Tiger Kids

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Phineas and Ferb: Star Wars

Phineas and Ferb: Star Wars

2014
×
★★
Edit this entry  
11
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
The Living Playing Cards

The Living Playing Cards

1905
×
Edit this entry  
09
The Black Imp

The Black Imp

1905
×
Edit this entry  
09
The Impossible Voyage

The Impossible Voyage

1904
×
Edit this entry  
09
The Devilish Plank

The Devilish Plank

1904
×
Edit this entry  
09
The Firefall

The Firefall

1904
×
Edit this entry  
09
Tchin-Chao, the Chinese Conjurer

Tchin-Chao, the Chinese Conjurer

1904
×
Edit this entry  
09
A Moonlight Serenade

A Moonlight Serenade

1904
×
Edit this entry  
09
Faust and Marguerite

Faust and Marguerite

1904
×
Edit this entry  
08
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Edit this entry  
08
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Miracle Under the Inquisition

A Miracle Under the Inquisition

1904
×
Edit this entry  
08
The Clockmaker's Dream

The Clockmaker's Dream

1904
×
Edit this entry  
08
The Bewitched Trunk

The Bewitched Trunk

1904
×
Edit this entry  
08
The Untameable Whiskers

The Untameable Whiskers

1904
×
Read the review Edit this entry  
08
The Fugitive Apparitions

The Fugitive Apparitions

1904
×
Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Edit this entry