Sort by

Sam has logged 390 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Die Nibelungen: Siegfried

Die Nibelungen: Siegfried

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★
Edit this entry  
28
Jiu Jitsu

Jiu Jitsu

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Electric Dragon 80.000 V

Electric Dragon 80.000 V

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
First Love

First Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Legendary: Tomb of the Dragon

Legendary: Tomb of the Dragon

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Wild Wild West

Wild Wild West

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Ward

The Ward

2010
×
Read the review Edit this entry  
12
Fireworks

Fireworks

1947
×
Read the review Edit this entry  
11
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Jurassic Games

The Jurassic Games

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Q

Q

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Prowler

The Prowler

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Vampires

Vampires

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Earth vs. the Flying Saucers

Earth vs. the Flying Saucers

1956
×
★½
Read the review Edit this entry