Sort by

Adam has logged 24 entries for films during July 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brian and Charles

Brian and Charles

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Railway Children Return

The Railway Children Return

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Under Siege 2: Dark Territory

Under Siege 2: Dark Territory

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Street Fighter II: The Animated Movie

Street Fighter II: The Animated Movie

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
Read the review Edit this entry  
03
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nitram

Nitram

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry