DAMtheBAM has logged 669 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★½
Edit this entry  
31
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Education

Education

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Toback Vs. Mailer: The Incident

Toback Vs. Mailer: The Incident

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★
Edit this entry  
28
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Body of Evidence

Body of Evidence

1993
×
★★
Edit this entry  
28
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Siberia

Siberia

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★½
Edit this entry  
27
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★½
Edit this entry  
22
The Grinch

The Grinch

2018
×
★½
Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Edit this entry  
22
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Monkey Business

Monkey Business

1952
×
★★★
Edit this entry  
20
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry