danielle has logged 131 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★★
Edit this entry  
11
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★½
Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
In Secret

In Secret

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★½
Edit this entry  
25
The Green Knight

The Green Knight

×
Read the review Edit this entry  
21
She's All That

She's All That

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
House at the End of the Street

House at the End of the Street

2012
×
★★½
Edit this entry  
12
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Lost Husband

The Lost Husband

2020
×
Edit this entry  
24
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Georgia Rule

Georgia Rule

2007
×
★★½
Edit this entry  
22
Transformers

Transformers

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Griffin & Phoenix

Griffin & Phoenix

2006
×
★★
Edit this entry  
19
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Never Back Down

Never Back Down

2008
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sleepover

Sleepover

2004
×
★★★
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Material Girls

Material Girls

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
23
After

After

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Open House

The Open House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
From Prada to Nada

From Prada to Nada

2011
×
★★½
Edit this entry  
15
The Purge

The Purge

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
It's a Boy Girl Thing

It's a Boy Girl Thing

2006
×
★★★
Edit this entry  
10
I See You

I See You

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Awaken the Shadowman

Awaken the Shadowman

2017
×
Edit this entry