Dan has logged 60 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Strangeland

Strangeland

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
VFW

VFW

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Phantoms

Phantoms

1998
×
Read the review Edit this entry  
26
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bordello of Blood

Bordello of Blood

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Phantasm IV: Oblivion

Phantasm IV: Oblivion

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Phantasm III: Lord of the Dead

Phantasm III: Lord of the Dead

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Haunt

Haunt

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hardware

Hardware

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Sect

The Sect

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Blood Games

Blood Games

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mimic

Mimic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Relic

The Relic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vampires

Vampires

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Living Dead III

Return of the Living Dead III

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scare Me

Scare Me

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dolly Dearest

Dolly Dearest

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Body Parts

Body Parts

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Curse of the Blair Witch

Curse of the Blair Witch

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Chill Factor

The Chill Factor

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Suckling

The Suckling

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lord of Illusions

Lord of Illusions

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry