Dana has logged 28 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
Game Over: Kasparov and the Machine

Game Over: Kasparov and the Machine

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Simon Amstell: Numb - Live at the BBC

Simon Amstell: Numb - Live at the BBC

2012
×
Read prior review Edit this entry  
27
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Network

Network

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carnage: Swallowing the Past

Carnage: Swallowing the Past

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Simon Amstell: Do Nothing - Live

Simon Amstell: Do Nothing - Live

2010
×
Read the review Edit this entry  
16
Simon Amstell: Numb - Live at the BBC

Simon Amstell: Numb - Live at the BBC

2012
×
Read the review Edit this entry  
15
Shy Boys: IRL

Shy Boys: IRL

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Tripper

The Tripper

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
06
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry