Sort by

Dan has logged 405 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Madman

Madman

1981
×
★★
Edit this entry  
29
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★
Edit this entry  
29
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Nightmare

Nightmare

1981
×
★★★★
Edit this entry  
23
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★
Edit this entry  
21
Anthropophagous

Anthropophagous

1980
×
★★★
Edit this entry  
20
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
10
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★½
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
07
Graduation Day

Graduation Day

1981
×
★½
Edit this entry  
02
Slaughterhouse

Slaughterhouse

1987
×
★★
Edit this entry  
01
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mud

Mud

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★½
Edit this entry  
23
Road Trip

Road Trip

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★
Edit this entry  
10
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Edit this entry  
10
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Ali

Ali

2001
×
★★½
Edit this entry  
08
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
L.A. Takedown

L.A. Takedown

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★
Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Hills Have Eyes Part II

The Hills Have Eyes Part II

1984
×
★★
Edit this entry  
29
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★
Edit this entry  
28
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Edit this entry  
28
Inferno

Inferno

1980
×
★★½
Edit this entry  
28
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★
Edit this entry  
26
Thinner

Thinner

1996
×
★★★
Edit this entry  
25
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Edit this entry