Sort by

Dan has logged 30 entries for films during August 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inception

Inception

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★
Edit this entry  
18
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Edit this entry  
17
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
16
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
15
District 9

District 9

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Voices

The Voices

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★
Edit this entry  
12
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kill List

Kill List

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Drop

The Drop

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Edit this entry