Sort by

Dan has logged 51 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cello

Cello

2005
×
★½
Edit this entry  
29
HorrorVision

HorrorVision

2001
×
Read the review Edit this entry  
29
Crocodile

Crocodile

2000
×
Read the review Edit this entry  
28
The Ghost of Frankenstein

The Ghost of Frankenstein

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Carpet of Horror

The Carpet of Horror

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Abbott and Costello Meet the Invisible Man

Abbott and Costello Meet the Invisible Man

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cat's Eye

Cat's Eye

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Curse of the Weeping Woman: J-ok'el

Curse of the Weeping Woman: J-ok'el

2007
×
Read the review Edit this entry  
22
Corridors of Blood

Corridors of Blood

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Amityville 3-D

Amityville 3-D

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Candyman: Day of the Dead

Candyman: Day of the Dead

1999
×
★★
Edit this entry  
21
Amityville II: The Possession

Amityville II: The Possession

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wrong Turn 6: Last Resort

Wrong Turn 6: Last Resort

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Island of the Fishmen

Island of the Fishmen

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Attack of the Blind Dead

Attack of the Blind Dead

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jackals

Jackals

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Squirm

Squirm

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nagina

Nagina

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frankenstein Island

Frankenstein Island

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Final Terror

The Final Terror

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
House

House

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Chiller

Chiller

1985
×
Read the review Edit this entry  
13
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Drive-In Massacre

Drive-In Massacre

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dance of the Drunk Mantis

Dance of the Drunk Mantis

1979
×
★★
Edit this entry  
10
Svengali

Svengali

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Nightbeast

Nightbeast

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
From a Whisper to a Scream

From a Whisper to a Scream

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
Read the review Edit this entry  
07
Penance

Penance

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Howling VI: The Freaks

Howling VI: The Freaks

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dragon Lord

Dragon Lord

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Song at Midnight

Song at Midnight

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Deep Blue Sea 2

Deep Blue Sea 2

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Howling V: The Rebirth

Howling V: The Rebirth

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Sacred

The Sacred

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Dolls

Dolls

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blackenstein

Blackenstein

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lawnmower Man 2: Beyond Cyberspace

Lawnmower Man 2: Beyond Cyberspace

1996
×
Read the review Edit this entry