Dan has logged 69 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cujo

Cujo

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Keeping Room

The Keeping Room

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Pyjama Girl Case

The Pyjama Girl Case

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aatma

Aatma

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Opposite of Sex

The Opposite of Sex

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Class of 1984

Class of 1984

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sundown: The Vampire in Retreat

Sundown: The Vampire in Retreat

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jenifer

Jenifer

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monster Dog

Monster Dog

1984
×
★★★
Edit this entry  
25
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Unholy Rollers

The Unholy Rollers

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Three… Extremes

Three… Extremes

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lullaby

The Lullaby

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ned Kelly

Ned Kelly

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Witches

The Witches

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Puppet Master: The Littlest Reich

Puppet Master: The Littlest Reich

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1998
×
Read the review Edit this entry  
19
The Bastard Swordsman

The Bastard Swordsman

1983
×
★★★
Edit this entry  
18
Mongolian Death Worm

Mongolian Death Worm

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Destroyer

Destroyer

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Unleashed

Unleashed

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Destiny

Destiny

1921
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bones

Bones

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raiders of the Lost Shark

Raiders of the Lost Shark

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Nesting

The Nesting

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Unborn

The Unborn

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★★
Edit this entry  
13
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★
Edit this entry  
12
Xtinction: Predator X

Xtinction: Predator X

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Priest

Priest

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gamera vs. Viras

Gamera vs. Viras

1968
×
★★½
Edit this entry  
11
Emma.

Emma.

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sea Fever

Sea Fever

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I'll Follow You Down

I'll Follow You Down

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Frankenstein and the Monster from Hell

Frankenstein and the Monster from Hell

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry