Sort by

Wilson has logged 591 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Moomins and the Comet Chase

Moomins and the Comet Chase

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Oculus

Oculus

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stray Cat Rock: Beat '71

Stray Cat Rock: Beat '71

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spies

Spies

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stray Cat Rock: Machine Animal

Stray Cat Rock: Machine Animal

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stray Cat Rock: Sex Hunter

Stray Cat Rock: Sex Hunter

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Red Shift

Red Shift

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stray Cat Rock: Wild Jumbo

Stray Cat Rock: Wild Jumbo

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
In Dreams

In Dreams

1999
×
Read the review Edit this entry  
17
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Joe

Joe

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Coffy

Coffy

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Deadly Affair

The Deadly Affair

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scream Blacula Scream

Scream Blacula Scream

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hud

Hud

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Three Monkeys

Three Monkeys

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry