Sort by

Wilson has logged 53 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Comfort and Joy

Comfort and Joy

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Two Jakes

The Two Jakes

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Showdown in Little Tokyo

Showdown in Little Tokyo

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beyond the Sea

Beyond the Sea

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rampart

Rampart

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Grifters

The Grifters

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Female Agents

Female Agents

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Woyzeck

Woyzeck

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Page Turner

The Page Turner

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Under Suspicion

Under Suspicion

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Prizzi's Honor

Prizzi's Honor

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
3 Days to Kill

3 Days to Kill

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
In Like Flint

In Like Flint

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Populaire

Populaire

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Huie's Sermon

Huie's Sermon

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Iron Horse

The Iron Horse

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Widow

Black Widow

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Homicide

Homicide

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dirty Mary Crazy Larry

Dirty Mary Crazy Larry

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Farewell to Arms

A Farewell to Arms

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Gatekeepers

The Gatekeepers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
'71

'71

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Heart of Glass

Heart of Glass

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Noah

Noah

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Land of Silence and Darkness

Land of Silence and Darkness

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
How Much Wood Would a Woodchuck Chuck

How Much Wood Would a Woodchuck Chuck

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fingers

Fingers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Archangel

Archangel

×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
03
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry