Wilson has logged 635 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
10 to Midnight

10 to Midnight

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Prometheus

Prometheus

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Neil Young - Heart of Gold

Neil Young - Heart of Gold

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Against All Odds

Against All Odds

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Robinson Crusoe on Mars

Robinson Crusoe on Mars

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Walking Tall

Walking Tall

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
House at the End of the Street

House at the End of the Street

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Water Diviner

The Water Diviner

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The November Man

The November Man

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Good Year

A Good Year

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Treasure of Abbot Thomas

The Treasure of Abbot Thomas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nighthawks

Nighthawks

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jauja

Jauja

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ghost Story

Ghost Story

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Was a Short Summer, Charlie Brown

It Was a Short Summer, Charlie Brown

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dying of the Light

Dying of the Light

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
04
The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Chase

The Chase

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry