Wilson has logged 50 entries for films during April 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ro.Go.Pa.G.

Ro.Go.Pa.G.

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Draft Day

Draft Day

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Miracle at St. Anna

Miracle at St. Anna

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
She Hate Me

She Hate Me

2004
×
Read the review Edit this entry  
25
The Black Belly of the Tarantula

The Black Belly of the Tarantula

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Phantom of Death

Phantom of Death

1988
×
Read the review Edit this entry  
19
Shaggy Dog

Shaggy Dog

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Woman in the Moon

Woman in the Moon

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tracks

Tracks

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Boudu Saved from Drowning

Boudu Saved from Drowning

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Kremlin Letter

The Kremlin Letter

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Case of the Bloody Iris

The Case of the Bloody Iris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Chess Players

The Chess Players

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Diary of a Lost Girl

Diary of a Lost Girl

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Tailor of Panama

The Tailor of Panama

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Girl 6

Girl 6

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cream in My Coffee

Cream in My Coffee

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lost River

Lost River

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Man of the West

Man of the West

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
There's Always Tomorrow

There's Always Tomorrow

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Get on the Bus

Get on the Bus

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Defence of the Realm

Defence of the Realm

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Clockers

Clockers

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rain on the Roof

Rain on the Roof

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blade on the Feather

Blade on the Feather

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Nada Gang

The Nada Gang

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
U Turn

U Turn

1997
×
★★
Read the review Edit this entry