Sort by

Wilson has logged 494 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Happiest Days of Your Life

The Happiest Days of Your Life

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Both Sides of the Blade

Both Sides of the Blade

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
An Inspector Calls

An Inspector Calls

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Holly and the Ivy

The Holly and the Ivy

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Ghost Story for Christmas: Count Magnus

A Ghost Story for Christmas: Count Magnus

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Causeway

Causeway

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Emancipation

Emancipation

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Saraband

Saraband

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Red Line 7000

Red Line 7000

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar

Avatar

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Fighting Seabees

The Fighting Seabees

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
From the Terrace

From the Terrace

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Billy Two Hats

Billy Two Hats

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Ten Wanted Men

Ten Wanted Men

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Secret of Convict Lake

The Secret of Convict Lake

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Sunchaser

The Sunchaser

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Send Me No Flowers

Send Me No Flowers

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The League of Gentlemen

The League of Gentlemen

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Return to Christmas Creek

Return to Christmas Creek

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
How to Murder Your Wife

How to Murder Your Wife

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kiss the Blood Off My Hands

Kiss the Blood Off My Hands

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nature Boy

Nature Boy

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Man Without a Star

Man Without a Star

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
After the Rehearsal

After the Rehearsal

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spirited

Spirited

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Black Marble

The Black Marble

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Haunted

Haunted

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Travelin' Band: Creedence Clearwater Revival at the Royal Albert Hall

Travelin' Band: Creedence Clearwater Revival at the Royal Albert Hall

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Troll

Troll

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shadow Riders

The Shadow Riders

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Christmas with You

Christmas with You

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
From the Life of the Marionettes

From the Life of the Marionettes

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sr.

Sr.

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Noel Diary

The Noel Diary

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Fårö Document 1979

Fårö Document 1979

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry