Sort by

Wilson has logged 50 entries for films during February 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Sunday

Black Sunday

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Convoy

Convoy

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Airport 1975

Airport 1975

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
An Unsuitable Job for a Woman

An Unsuitable Job for a Woman

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Voices

Voices

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Titfield Thunderbolt

The Titfield Thunderbolt

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ladies in Lavender

Ladies in Lavender

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Phantom

The Phantom

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bartleby

Bartleby

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Devil's Men

The Devil's Men

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midway

Midway

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Secret Things

Secret Things

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Sun Shines Bright

The Sun Shines Bright

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Broken Arrow

Broken Arrow

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Duel to the Death

Duel to the Death

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Heat's On

The Heat's On

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Little Chickadee

My Little Chickadee

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Every Day's a Holiday

Every Day's a Holiday

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Go West Young Man

Go West Young Man

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Klondike Annie

Klondike Annie

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Goin' to Town

Goin' to Town

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Invincible

Invincible

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
North Sea Hijack

North Sea Hijack

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
All These Women

All These Women

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Belle of the Nineties

Belle of the Nineties

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm No Angel

I'm No Angel

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
In Harm's Way

In Harm's Way

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Dirty Dozen: Next Mission

The Dirty Dozen: Next Mission

1985
×
★½
Read the review Edit this entry