RSS feed for Dan

Dan has logged 52 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Flirt

Flirt

1995
×
★★★½
Edit this entry  
31
Simple Men

Simple Men

1992
×
★★★★
Edit this entry  
31
Theory of Achievement

Theory of Achievement

1991
×
★★★
Edit this entry  
31
Ambition

Ambition

1991
×
★★★½
Edit this entry  
30
Surviving Desire

Surviving Desire

1992
×
★★★½
Edit this entry  
29
Trust

Trust

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Princess of France

The Princess of France

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Viola

Viola

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★
Edit this entry  
24
Pages of Death

Pages of Death

1962
×
★★½
Edit this entry  
24
Solidarity

Solidarity

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
David Holzman's Diary

David Holzman's Diary

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sinking of the Lusitania

The Sinking of the Lusitania

1918
×
★★★½
Edit this entry  
22
Light Is Waiting

Light Is Waiting

2007
×
Edit this entry  
21
Gertie the Dinosaur

Gertie the Dinosaur

1914
×
★★★
Edit this entry  
21
The Indian Tomb

The Indian Tomb

1959
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Tiger of Eschnapur

The Tiger of Eschnapur

1959
×
★★★★
Edit this entry  
21
Beyond a Reasonable Doubt

Beyond a Reasonable Doubt

1956
×
★★★½
Edit this entry  
20
While the City Sleeps

While the City Sleeps

1956
×
★★★½
Edit this entry  
20
Clash by Night

Clash by Night

1952
×
★★★★
Edit this entry  
19
Moonfleet

Moonfleet

1955
×
★★★½
Edit this entry  
19
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Blue Gardenia

The Blue Gardenia

1953
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
★★★½
Edit this entry  
18
House by the River

House by the River

1950
×
★★★
Edit this entry  
18
Secret Beyond the Door

Secret Beyond the Door

1947
×
★★★★
Edit this entry  
17
Cloak and Dagger

Cloak and Dagger

1946
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★
Edit this entry  
16
Hangmen Also Die!

Hangmen Also Die!

1943
×
★★★
Edit this entry  
15
Blue

Blue

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Western Union

Western Union

1941
×
★★★½
Edit this entry  
14
Man Hunt

Man Hunt

1941
×
★★★
Edit this entry  
14
You and Me

You and Me

1938
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★
Edit this entry  
12
Woman in the Moon

Woman in the Moon

1929
×
★★★½
Edit this entry  
12
Spies

Spies

1928
×
★★★★
Edit this entry  
11
Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

Die Nibelungen: Kriemhild's Revenge

1924
×
★★★½
Edit this entry  
10
Die Nibelungen: Siegfried

Die Nibelungen: Siegfried

1924
×
★★★
Edit this entry  
09
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★★
Edit this entry  
08
Destiny

Destiny

1921
×
★★★½
Edit this entry  
08
Hail the New Puritan

Hail the New Puritan

1985
×
★★
Edit this entry  
07
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★
Edit this entry  
05
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Deadman

The Deadman

1989
×
★★½
Edit this entry  
03
Heavy Metal Parking Lot

Heavy Metal Parking Lot

1986
×
★★★
Edit this entry  
03
Jabberwocky

Jabberwocky

1971
×
★★★
Edit this entry