RSS feed for Dan

Dan has logged 46 entries for films during June 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Agronomist

The Agronomist

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
Okja

Okja

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Le Grand Amour

Le Grand Amour

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
27
As Long as You've Got Your Health

As Long as You've Got Your Health

1966
×
★★★
Edit this entry  
26
The Suitor

The Suitor

1962
×
★★★½
Edit this entry  
26
Yoyo

Yoyo

1965
×
★★★★
Edit this entry  
23
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Breach

The Breach

1970
×
★★½
Edit this entry  
21
Person to Person

Person to Person

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Review

Review

2015
×
Edit this entry  
21
Dramatic Relationships

Dramatic Relationships

2016
×
Edit this entry  
21
Master of the House

Master of the House

1925
×
★★★
Edit this entry  
20
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Michael

Michael

1924
×
★★★
Edit this entry  
16
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Curses

Curses

2016
×
Edit this entry  
16
Let Your Light Shine

Let Your Light Shine

2013
×
Edit this entry  
16
August Song

August Song

2011
×
Edit this entry  
16
A Joy

A Joy

2005
×
Edit this entry  
16
Point de Gaze

Point de Gaze

2012
×
Edit this entry  
16
Blanket Statement #1: Home Is Where the Heart Is

Blanket Statement #1: Home Is Where the Heart Is

2012
×
Edit this entry  
16
Persian Pickles

Persian Pickles

2012
×
Edit this entry  
16
Yard Work Is Hard Work

Yard Work Is Hard Work

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Anatahan

Anatahan

1953
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Shanghai Gesture

The Shanghai Gesture

1941
×
★★★½
Edit this entry  
12
An American Tragedy

An American Tragedy

1931
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thunderbolt

Thunderbolt

1929
×
★★★
Edit this entry  
09
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★½
Edit this entry  
08
Amateur

Amateur

1994
×
★★★½
Edit this entry  
07
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Last Command

The Last Command

1928
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Underworld

Underworld

1927
×
★★★
Edit this entry  
04
Stalker

Stalker

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fay Grim

Fay Grim

2006
×
★★★½
Edit this entry  
02
No Such Thing

No Such Thing

2001
×
★★★
Edit this entry  
02
The Book of Life

The Book of Life

1998
×
★★½
Edit this entry  
01
Henry Fool

Henry Fool

1997
×
★★★★
Edit this entry  
01
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry