RSS feed for Dan
  • Fox and His Friends

    Fox and His Friends

    ★★★★

    Discussed as part of the 1975 New York Film Festival on the thirteenth episode of Catalyst & Witness with special guest Alyssa Heflin.

  • Out 1: Spectre

    Out 1: Spectre

    ★★★½

    Discussed as part of the 1974 New York Film Festival on the twelfth episode of Catalyst & Witness with special guest Jason Miller.

  • The Mother and the Whore

    The Mother and the Whore

    ★★★★

    Discussed as part of the 1973 New York Film Festival on the eleventh episode of Catalyst & Witness.

  • Two English Girls

    Two English Girls

    ★★★★

    Discussed as part of the 1972 New York Film Festival on the tenth episode of Catalyst & Witness.

  • A Safe Place

    A Safe Place

    ★★★

    Discussed on the ninth episode of Catalyst & Witness, the New York Film Festival podcast hosted by Ryan Swen and myself. Baffled by how people hate this romp where Orson Welles basically plays a fairy godfather.

  • Othon

    Othon

    ★★★★

    Discussed on the eighth episode of Catalyst & Witness, the New York Film Festival podcast hosted by Ryan Swen and myself, among perhaps the best lineup of films we’ve tackled so far.

  • Destroy, She Said

    Destroy, She Said

    ★★★½

    Discussed on the seventh episode of Catalyst & Witness, the New York Film Festival podcast hosted by Ryan Swen and myself. We attempt to parse this with Caden Mark Gardner, with maybe some degree of success.

  • The Other Side of the Wind

    The Other Side of the Wind

    ★★★★

    “They’re getting all this on film, you know.”
    “Who gives a shit?”

  • The Green Ray

    The Green Ray

    ★★★★★

    Talked about this one on the latest episode of Cinematary, with a great roundtable including Nathan Smith and Malcolm Baum. This might be Rohmer's best film, where he crystallizes his style and preoccupations with a masterful subtlety. No wonder this was on Hong Sang-soo's Sight & Sound ballot.

  • Partner

    Partner

    ★★

    Discussed on the sixth episode of Catalyst & Witness, Ryan Swen and I's New York Film Festival podcast, with the fine young man Etan Weisfogel. This movie stinks but led to a fun discussion.

  • The Night of the Hunter

    The Night of the Hunter

    ★★★★★

    We comfort ourselves that we do not believe in the devil, but we run anyway; we run from and straight into the satanic images that press against the surfaces of American life. I think of Robert Mitchum, the mad preacher in Night of the Hunter, with LOVE tattooed between the knuckles of his right hand, HATE tattooed between the knuckles of his left–and he seems, again, like the legacy of men who began the American experience as a struggle between God and the devil, the legacy of Puritan weirdness, something that those who came after have been left to live out.

    -Greil Marcus, Mystery Train

  • Napoleon

    Napoleon

    ★★★★★

    Long overdue, but Ryan Swen and I gushed over this film on the fifth episode of Catalyst & Witness, where we watch the films in the New York Film Festival. This is one of the greatest films, and naturally led to our longest discussion.