• David Byrne's American Utopia

    David Byrne's American Utopia

    ★★★★

    david byrne just, inherently makes me so happy. talking heads’ music is some of the best ever recorded, and is filled with so much life, spirit, anachronisms, and, of course, incredible melodies and instrumentation. while i find the album american utopia to be just ok, they bring on such a new context with this performance - a wonderful, stirring tribute to byrne’s ethos and the wonderful art he’s created over his career.

    of course, this communal optimism that his music inhabits…

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★★★

    an ode and tribute to love, loss, family, familiarity, warmth, winter, the places we go, the people we meet, kindness, and community.

    aka a balm to my heart and to the world. see this when you can, it’s so, so special.

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★

    teachers are amazing!

  • Swiped

    Swiped

    this movie...a sign from god...my name is eve now (this is not a joke just a ridiculously funny coincidence)

  • Funeral Parade of Roses

    Funeral Parade of Roses

    ★★★★★

    my history on film. a beautiful, liberating movie in so many ways - presenting as a woman, expanding ur mindset through the use of drugs, the deconstruction of film itself. i'm so stunned by this

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    sooo glad to have programmed a jewish queer film with positive (or at least sympathetic) rep of sw :))

    captures the tension of coming-of-age, navigating parental and social expectations, and the traditions associated with any given religion so well, while also being hilarious and emotionally touching. happy this is getting a lot of attention at the fest, cause it kills!!

    also crazy time watching this with mom cause we just talked about jewish shit then she got food poisoning half an hour in but we finished the movie anyways

  • A Good Day

    A Good Day

    ?!?!!?

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    basically i think this movie is a deconstruction of and understanding of the psychology behind failed relationships. the constant confusion and misunderstandings, the punishing demands of both parties, the similarities that both prominent relationships have in the film, the immutability, the morphing into one another. at the end of it you understand that the projections we have of one another are so fundamentally broken and results in coldness, hostility, and death (literally or otherwise). kaufman’s films are depressing and miserable…

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

    someone took a big L (and it was me disliking this in 2018)

  • Anomalisa

    Anomalisa

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    really painful film about how narcissism and ego is much more than just how people appear to others, but the deep-rooted psychology behind one’s worldview and perception of self. 

    both of the main characters here are two sides of the same self-contained coin, but one is able to find hope in the end (hint: it’s not michael)

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

    something really incredible about the writing here, besides the spectacle of the premise and how unbelievably well executed it is, is the characterization. you’re given so much about these people without much of an explanation towards their personal lives or backstories. instead you get these fragments of moments that show deep-rooted trauma, issues, and/or personality traits. you get the idea (or concept,,,) of a person, and it feels very authentic and real, but you also get this feeling of foreign…

  • Adaptation.

    Adaptation.

    ★★★★½

    art house freddy got fingered