Sort by

DanGeary has logged 152 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Caller

The Caller

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Suckling

The Suckling

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Promare

Promare

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Genius Party Beyond

Genius Party Beyond

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Puppet Master

Puppet Master

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Saw V

Saw V

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Saw III

Saw III

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dark Water

Dark Water

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Banana Splits Movie

The Banana Splits Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Trees Lounge

Trees Lounge

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hercules

Hercules

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Porky's

Porky's

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry