• Soul

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Joker

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • The Florida Project

    ★★★½

  • Life

  • Rogue One: A Star Wars Story

  • 20th Century Women

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★½

  • Captain Fantastic

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • The Witch

    ★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★½

  • Her

    ★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★½

  • Moneyball

    ★★★★

  • Inception

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

  • Inglourious Basterds

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★★

  • Burn After Reading

    ★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • The Darjeeling Limited

  • Death Proof

  • Spider-Man 3

    ★½

  • Children of Men

    ★★★★½

  • Batman Begins

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★

  • Howl's Moving Castle

  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Love Actually

    ★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★½

  • 28 Days Later

    ★★★½

  • Signs

  • Minority Report

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★

  • City of God

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Ocean's Eleven

    ★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★

  • Shrek

  • Amélie

    ★★★★

  • Cast Away

    ★★★½

  • How the Grinch Stole Christmas

    ★★★½

  • Almost Famous

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★½

  • Snatch

    ★★★½

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★

  • Sleepy Hollow

  • Notting Hill

  • The Matrix

    ★★★★

  • Rushmore

    ★★★½