Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Haunting in Connecticut

The Haunting in Connecticut

2009
×
Read the review Edit this entry  
08
Kate & Leopold

Kate & Leopold

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Jumper

Jumper

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The King

The King

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Cinderella

Cinderella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
27
If Only

If Only

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Crush

The Crush

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Words

The Words

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tuck Everlasting

Tuck Everlasting

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vivo

Vivo

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Death to Smoochy

Death to Smoochy

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Yours, Mine & Ours

Yours, Mine & Ours

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Clique

The Clique

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Prince & Me

The Prince & Me

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Identity

Identity

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nanny McPhee and the Big Bang

Nanny McPhee and the Big Bang

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Triangle

Triangle

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Decoy Bride

The Decoy Bride

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nurse Betty

Nurse Betty

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bedazzled

Bedazzled

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Feast of Love

Feast of Love

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Someone Like You...

Someone Like You...

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Excess Baggage

Excess Baggage

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Letter From Your Lover

The Last Letter From Your Lover

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry