• The Haunting in Connecticut

    The Haunting in Connecticut

    1/5 — based on a true story. 30 minutes in and i thought we were already halfway through the film. :| im js gonna sleep now.

  • There's Someone Inside Your House

    There's Someone Inside Your House

    ½

    umm... just not my type.

  • Jumper

    Jumper

    ★★★½

    enjoyed this so much when i first watched it as a kid and also the second time around today :D

    i looove jamie bell here hahaha i didn't recognize him before bc i was very young. he's just wonderful <3 

    great jumping scenes! haha

    — random rewatch on netflix

  • The King

    The King

    ★★★★½

    4.5/5 — so beautifully shot. the cast is amazing.
    timothée certainly gives an incredible performance that will really leave you in awe. ♥︎ he is truly the best.
    + the ending ... i'm in shock.

  • Cinderella

    Cinderella

    ★★★½

    3.5/5 — wonderful songs! :> i love the characters haha they're enjoyable.

    can't quite feel the chemistry between the leads though (or maybe that's just me).

    — initially a 4 but changed it.

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★

    i love the look of the film and the ending is nice and got me a wee bit emotional. an okay movie for me!

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★★½

    (only watched near the end... will rewatch the full movie soon)


    3.5/5 — not a gamer or anything but this was fun to watch haha i do love coding so :> 

    AND ! taika waititi's here :D plus more surprises ^__^

    okaybutifindkeyscute...ihaveatype 

  • Dear Evan Hansen

    Dear Evan Hansen

    ★★★★★

    one of my favourite musicals💙

    although they removed some of the songs from the original, i still felt satisfied in the end. i love all the songs and the story is so dear to me. 

    thank you for making Dear Evan Hansen happen💙

    #YouWillBeFound

  • Candyman

    Candyman

    ★★★★

    4/5 — i love the theme of the story. the ending's pretty good. the visuals of the film are amazing too!

  • The Crush

    The Crush

    ★★★

    3/5 – a 14-year-old girl and a 28-year-old guy... yeah no not gonna happen, adrian :') the age difference especially involving a minor is just really disturbing >,<

    wanted to give this a 2.5 but adjusted it to 3 bc i like the actors :')
    and no wonder the male lead looked really familiar... he's the one from the princess bride haha love him! and ofc, alicia silverstone! <3

    // spoiler !
    ... great she's getting the help she needs :> happy for amy and nick haha

  • Reminiscence

    Reminiscence

    ★★★★

    4/5 (good) – initially wanted to score this a 3.5/5 bc it kind of seemed a bit draggy in the middle but after the story progressed towards the end, i really loved how every detail was put together.

    the ending got me emotional </3 wonderful performance by hugh jackman.
    i love the very last bit of the ending and the story that nick told mae. bittersweet film <3

    + love the ending song... can someone please tell me what it is?

  • The Kissing Booth 3

    The Kissing Booth 3

    ★½

    1.5/5 – ...why...

    anw, the breakdown of my score is 1 for the beach house bc it looks cozy and gotta love the view and a half star for the somewhat emotional ending to the film series.

    - nothing more to say -