RSS feed for Daniel
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Click

Click

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
16
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Paradise Lost

Paradise Lost

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Quintal

Quintal

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★
Edit this entry  
12
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★
Edit this entry  
06
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★
Edit this entry  
05
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Love, Death & Robots: The Witness

Love, Death & Robots: The Witness

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Air Bridge

Air Bridge

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Two Rabbits

Two Rabbits

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
★★
Edit this entry  
19
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★
Edit this entry  
16
Toc Toc

Toc Toc

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mirage

Mirage

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Elite Squad: The Enemy Within

Elite Squad: The Enemy Within

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
26
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
17
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
05
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Searching

Searching

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Elite Squad

Elite Squad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Vice

Vice

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★
Edit this entry