Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
March or Die

March or Die

1977
×
★★½
Edit this entry  
26
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★
Edit this entry  
23
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★½
Edit this entry  
19
Thirteen Lives

Thirteen Lives

2022
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★½
Edit this entry  
12
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
11
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
A Little Chaos

A Little Chaos

2014
×
★★½
Edit this entry  
08
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Bookshop

The Bookshop

2017
×
★★
Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Edit this entry  
01
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★½
Edit this entry  
27
Never So Few

Never So Few

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ladyhawke

Ladyhawke

1985
×
★★★
Edit this entry  
16
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Pale Blue Eye

The Pale Blue Eye

2022
×
★★½
Edit this entry  
12
The Two Jakes

The Two Jakes

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Missouri Breaks

The Missouri Breaks

1976
×
★★½
Edit this entry  
05
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Edit this entry  
03
Babylon

Babylon

2022
×
Edit this entry  
29
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★½
Edit this entry  
29
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★½
Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★½
Edit this entry  
22
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Firebird

Firebird

2021
×
★★
Edit this entry  
06
The Golem: How He Came into the World

The Golem: How He Came into the World

1920
×
★★★
Edit this entry  
03
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Inherit the Wind

Inherit the Wind

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry