Sort by

ya boi Danny has logged 105 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★
Edit this entry  
26
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
They Live

They Live

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Edit this entry  
16
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Edit this entry  
12
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Edit this entry  
01
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Edit this entry  
15
The Artist

The Artist

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★½
Edit this entry  
14
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★
Edit this entry