daniel has logged 144 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Villains

Villains

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
Edit this entry  
11
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
10
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★
Edit this entry  
09
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Edit this entry  
04
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Edit this entry  
03
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Edit this entry  
24
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
19
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wave

The Wave

2008
×
Edit this entry  
09
Funny Games

Funny Games

2007
×
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry