Sort by

danielchung has logged 219 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Loving

Loving

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
01
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Malibu's Most Wanted

Malibu's Most Wanted

2003
×
Edit this entry  
23
Dear John

Dear John

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dream House

Dream House

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Sinister

Sinister

2012
×
★★
Edit this entry  
17
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Taken 3

Taken 3

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★½
Edit this entry  
29
Blended

Blended

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alive Inside

Alive Inside

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Edit this entry  
22
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★½
Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Intern

The Intern

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Rounders

Rounders

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★★★
Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Limitless

Limitless

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry