Dan has logged 156 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunt

The Hunt

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Forgotten Silver

Forgotten Silver

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Braindead

Braindead

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
Read the review Edit this entry  
28
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Void

The Void

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★
Read the review Edit this entry