Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Portrait of a Young Girl at the End of the '60s in Brussels

Portrait of a Young Girl at the End of the '60s in Brussels

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
Edit this entry  
14
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Edit this entry  
13
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
10
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Read the review Edit this entry  
08
Souvenir

Souvenir

2018
×
Edit this entry  
07
Les tournesols

Les tournesols

1982
×
Edit this entry  
07
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Daughters

Daughters

2010
×
Edit this entry  
06
My Dad Is 100 Years Old

My Dad Is 100 Years Old

2005
×
Edit this entry  
05
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
Edit this entry  
05
Seances

Seances

2016
×
Edit this entry  
04
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Edit this entry  
02
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
White Hole

White Hole

1979
×
Edit this entry  
01
Mona Lisa

Mona Lisa

1973
×
Read the review Edit this entry  
01
Phantom

Phantom

1975
×
Edit this entry  
01
Atman

Atman

1975
×
Read the review Edit this entry  
30
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Secret Goldfish

Secret Goldfish

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
Read the review Edit this entry  
24
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Edit this entry  
19
Secret Goldfish

Secret Goldfish

2016
×
Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
18
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
Edit this entry  
18
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
Read the review Edit this entry  
17
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
Read the review Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★½
Edit this entry  
10
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry