Sort by

Danny Seo has logged 329 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Read the review Edit this entry  
03
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
Read the review Edit this entry  
09
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Batman

The Batman

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Widow

Black Widow

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★½
Edit this entry  
14
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
13
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Edit this entry  
11
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Old

Old

2021
×
★★
Edit this entry  
03
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★½
Edit this entry