Samurai_Dan has logged 53 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dragonball Evolution

Dragonball Evolution

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Justice League Dark: Apokolips War

Justice League Dark: Apokolips War

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Death Note

Death Note

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Watchmen

Watchmen

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Big

Big

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Little Things

The Little Things

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Death Note

Death Note

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jellyfish Eyes

Jellyfish Eyes

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Superbad

Superbad

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry