Sort by

Danny Seo has logged 22 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kingdom: Ashin of the North

Kingdom: Ashin of the North

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
Satantango

Satantango

1994
×
Read the review Edit this entry  
20
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
13
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry