Sort by

sandy has logged 263 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Gnomeo & Juliet

Gnomeo & Juliet

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Edit this entry  
14
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crash

Crash

1996
×
★★★
Edit this entry  
13
Whip It

Whip It

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Dune

Dune

1984
×
★★★
Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Creep

Creep

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Edit this entry  
27
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
Edit this entry  
26
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hercules

Hercules

1997
×
★★★½
Edit this entry