Sort by

Daniel has logged 181 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Out Cold

Out Cold

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Santa Swap: Merry Christmas Mr. Andersen

Santa Swap: Merry Christmas Mr. Andersen

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
District 9

District 9

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Others

The Others

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
Read the review Edit this entry  
20
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
#Alive

#Alive

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry