Sort by

daniela 🤠 has logged 327 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
True Romance

True Romance

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
An Extremely Goofy Movie

An Extremely Goofy Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lolita

Lolita

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Reflections in a Golden Eye

Reflections in a Golden Eye

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sky High

Sky High

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nine 1/2 Weeks

Nine 1/2 Weeks

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Petey Wheatstraw

Petey Wheatstraw

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The 50 Best Horror Movies You've Never Seen

The 50 Best Horror Movies You've Never Seen

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry