Sort by

Daniil333 has logged 32 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★½
Edit this entry  
30
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★½
Edit this entry  
29
Onward

Onward

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Man Who Was Too Free

The Man Who Was Too Free

2016
×
Edit this entry  
27
Citizen K

Citizen K

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Boys

Good Boys

2019
×
★½
Edit this entry  
24
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Businessmen

Businessmen

1963
×
★★½
Edit this entry  
21
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★
Edit this entry  
20
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★½
Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★
Edit this entry  
10
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Welcome to Chechnya

Welcome to Chechnya

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
The Black Power Mixtape 1967-1975

The Black Power Mixtape 1967-1975

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Swedish Theory of Love

The Swedish Theory of Love

2015
×
★★
Edit this entry  
05
The Vietnam War

The Vietnam War

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Bombay Beach

Bombay Beach

2011
×
★★★
Edit this entry  
03
Untouchable

Untouchable

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Last Men in Aleppo

Last Men in Aleppo

2017
×
★★★
Edit this entry