Sort by

Daniel has logged 342 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Judgement

Judgement

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
Rojo

Rojo

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lagaan: Once Upon a Time in India

Lagaan: Once Upon a Time in India

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Till

Till

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Adam

Black Adam

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Game Change

Game Change

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wakening

Wakening

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
INAATE/SE/

INAATE/SE/

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Violence of a Civilization without Secrets

The Violence of a Civilization without Secrets

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
BabaKiueria

BabaKiueria

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry